بوتاکس

انسان همواره در تلاش است که از روند پیری خود جلوگیری کند. این کار با استفاده از روش ‌های مختلفی جهت جلوگیری از چین و چروک پوست صورت انجام می ‌شود. چرا که چین و چروک‌ های روی پوست صورت موجب از بین رفتن طراوت شادابی و در نهایت جوانی فرد می‌ شود. بوتاکس به عنوان موثرترین راه حل برای حذف چین و چروک در حال حاضر بسیار مورد استقبال است. اما آیا بوتاکس هیچگونه ضرری ندارد؟ در این مقاله به بررسی مزایا و معایب بوتاکس پرداختیم.

 

"</aبوتاکس چه کاربردی دارد؟

بوتـاکس کاربردهای درمانی و زیبایی مختلفی دارد. بعضی از این کاربردها عبارتند از:

رفع چین و چروک های صورت

بوتاکس با تزریق به نقاط مورد نظر مثل پیشانی، بین دو ابرو، گوشه چشم و چانه، باعث شل شدن عضلات آن نقاط می شود و در نتیجه چین و چروک های حرکتی را کاهش می دهد و پوست را صاف و جوان نشان خواهد داد.

درمان تعریق زیاد

با تزریق بوتاکس به نقاط تعریق زیاد مثل زیر بغل، کف دست و کف پا، باعث فلج شدن عصب های سمپاتیک مسئول تحریک غدد عرق می شود و در نتیجه تعریق را به مدت چند ماه کنترل می کند.

درمان میگرن

بوتاکس با تزریق به نقاط خاص از سر و صورت، باعث فلج شدن عصب های حساس به درد می شود و در نتیجه سردردهای شدید و مزمن را کاهش می دهد.

چه کسانی می توانند بوتاکس انجام دهند؟

بوتـاکس را نمی توان به هر کسی تزریق کرد. برخی شرایط و موانعی برای تزریق بوتاکس وجود دارد که براساس آن افراد نام برده در زیر امکان تزریق بوتاکس را نخواهند داشت:

  • خانم ها در زمان بارداری یا شیرده بودن
  • مبتلایان به بیماری عصبی عضلانی چرا که باعث تشدید عوارض در بدنشان می شود.
  • افراد دارای حساسیت به بوتـاکس یا مواد مشابه
  • عفونت یا التهاب در نقطه تزریق (این شرایط ممکن است باعث گسترش عفونت یا التهاب شود. افراد دارای زخم، خارش، قرمزی، تورم و … در نقطه تزریق نباید بوتـاکس تزریق کنند)
  • افرادی که همواره مجبور به استفاده از داروهای ضد انعقاد خون هستند. این داروها عبارتند از: وارفارین، هپارین، آسپیرین و …
  • کسانی که سابقه واکسیناسیون در دو هفته قبل را دارند.

پس قبل از تصمیم به تزریق بوتاکس، لازم است با پزشک مشورت کنید و سابقه پزشکی خود را به طور کامل بیان نمایید.

بهترین سن برای بوتاکس

به طور کلی، بوتاکس محدودیت سنی خاصی ندارد و هر فرد بالای ۱۸ سال می تواند با مشورت پزشک از آن استفاده کند. اما بهترین سن برای بوتاکس وابسته به فاکتورهای شخصی و وضعیت پوست هر فرد است. برخی از این فاکتورها عبارتند از:

نژاد و رنگ پوست

پوست های تیره تر و سفیدپوست های خاورمیانه از کلاژن بالاتری برخوردار هستند و در نتیجه چین و چروک های کمتری دارند. پوست های سفید و حساس نسبت به نور خورشید، زودتر چین و چروک می شوند.

بنابراین، پوست های تیره تر معمولاً در سنین بالاتر (۴۵ تا ۵۰ سال) نیاز به بوتاکس دارند، در حالی که پوست های سفید در سنین پایین تر (۳۰ تا ۴۰ سال) ممکن است از آن استفاده کنند.

عادات زندگی

عادات زندگی مثل خوردن سالم، ورزش کردن، آب زیاد خوردن، استفاده از کرم ضد آفتاب، دوری از استرس، دود سیگار و الکل، می تواند روی سلامت و جوانی پوست تاثیر داشته باشد. افرادی که از پوست خود مراقبت می کنند، معمولا در سنین بالاتر نسبت به افراد دارای عادات ناسالم نیاز به بوتـاکس دارند.

حالات خاص

در بعضی حالات خاص، ممکن است فرد در سنین پایین تر نسبت به عموم مردم نیاز به بوتاکس داشته باشد. این حالات شامل بعضی اختلالات عصبی یا عضلانی (مثل مغز استخوان)، شغل های خاص، علاقه شخص به ظاهر جذاب و جوان و … است.

آیا بوتاکس باعث افتادگی پوست می شود؟

این سوال پاسخ قطعی و یکسان ندارد و به فاکتورهای مختلفی مانند نوع و مقدار بوتاکس، وضعیت پوست و عضلات فرد، عادات زندگی و تغذیه، سن و ژنتیک بستگی دارد. اما به طور کلی، می توان گفت که:

بوتاکس یک روش زیبایی است که با تزریق یک ماده به نام توکسین بوتولینوم در ماهیچه های صورت، باعث کاهش چین و چروک های صورت می شود. این روش می تواند به دلایل زیبایی، درمانی یا پیشگیرانه انجام شود.

بوتاکس باعث فلج شدن موقت عضلات صورت می شود که باعث کاهش حرکات صورت و در نتیجه کاهش چین و چروک های صورت می شود. این فلج شدن عضلات باعث کاهش تولید کلاژن و الاستین در پوست نمی شود.

بوتاکس باعث جوانسازی پوست می شود زیرا باعث تحریک سلول های پوست و تولید کلاژن و الاستین جدید می شود. این کار باعث افزایش حجم و لطافت پوست می شود.

بوتاکس باعث افتادگی پوست نمی شود. زیرا باعث کاهش حجم پوست نمی شود. بلکه باعث جمع شدن پوست در نقاط خاص مانند دور چشم، دور دهان، پیشانی و … می شود.

بوتاکس باعث شل شدن عضلات صورت نمی شود. زیرا فقط عضلات را به صورت موقت فلج می کند. پس از چند ماه، عضلات دوباره به حالت قبل خود برمی گردند.

بوتاکس باعث افزایش چین و چروک های صورت در آینده نمی شود. چراکه باعث کند شدن فرآیند پیرشدگی پوست می شود. اما اگر فرد قطع بوتـاکس را انجام دهد، پوست به حالت قبل خود برمی گردد.

 

دکتر ماهنوش کریمی

پوست،مو،زیبایی،لیزر موهای زائد

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *